Assos ve Ayvalık

KUZEY EGE DOĞASI ve TARİHİNE YOLCULUK

Tur Programı

1. Gün: Assos - Kaz Dağları - Şeytan Sofrası - Ayvalık

Sabah saatlerinde bölgeye varış ve restaurantta kahvaltı (ekstra) için mola veriyoruz. İlk durağımız Assos Antik kenti. Tarihçesi M.Ö. 6.yy'a kadar gidiyor. Zamanında kent, yüzünü denize dönmüş ve teraslarla iniliyormuş denize. Osmanlıların yerleşmesinden sonra yerleşim ters istikamette gelişme göstermiş ve Behramkale köyü ortaya çıkmıştır. Kent sönmüş bir volkanik tepe üzerine, andezit kayalıkları arasına, denizden 236 metre yüksekliğe kurulmuş. Assos'un etrafında bol bulunan andezit taşı kentin inşasında kullanılmış. Athena tapınağı, Nekropol, Amfi tiyatro ve kent kalıntılarını rehberimiz eşliğinde gezip sonra ki durağımız olan Avrupanın en fazla oksijene sahip alanlarından biri olan Kaz dağlarına gidiyoruz. Tahtalı Kuşlar köyü, Hasan boğuldu ve Kaz dağlarının eşsiz manzarasında geçirdiğimiz bu keyifli zaman diliminin ardından öğle yemeği (ekstra). Yemek sonrası Ayvalık’a hareket ediyoruz. Ayvalık’ta çam ormanlarıyla kaplı Ayvalık Adalarına hâkim yüksek bir tepe olan Şeytan Sofrasına çıkıyoruz. Burada Şeytanın Ayak İzini simgeleyen demir kafes içindeki izi gördükten sonra Midilli Adası’nın da yer aldığı manzaralar eşliğinde fotoğraflarımızı çekerken çaylarımızı yudumluyoruz. Otele yerleşme, akşam yemeği ve konaklama.


2. Gün: Cunda Adası - Bergama - Gölyazı - İstanbul

Otelde alınan sabah kahvaltısının ardından Cunda adasında ki turumuza başlıyoruz. Rehberimiz eşliğinde yapacağımız turumuzda; Güneş saati, Kapıları, Kapı Tokmakları, Pencereleri, Tahta ve Taş işçiliği ile görülmeye değer Ayvalık Evleri, Saatli Cami, (eski Aghia Yorgi Kilisesi) ve Taksiyarhis Kilisesi göreceğimiz yerler arasındadır. Sonrasında bölgeden ayrılıp Bergama’ya doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Pergamon antik kenti, Apollon tapınağı, Amfi tiyatro ve kent kalıntılarının gezilmesi sonrası dönemin ilk sağlık merkezi olarak bilinen, hastaların “su sesi” melodileriyle tedavi edildiği Asklepion antik kentini geziyoruz. Öğle yemeği (ekstra). Yemek sonrası yolumuza Bursa istikametinde devam ediyoruz. Son durağımız olan Gölyazı, Türklerle Rumların ortak tarihi açısından önemli özelliklere sahiptir. Eski bir Rum köyü olan ve bugün daha çok mübadele ile Selanik’ten göç edenlerin yaşadığı Gölyazı, Osmanlı döneminde Türklerle Rumların birarada yaşadığı ve Rumların çoğunlukta olduğu bir yerleşim merkeziydi. Keyifli bir zaman ve dinlenme sonrası dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Bursa’nın meşhur kestane şekeri için vereceğimiz alışveriş molası sonrası İstanbul’a varış ve turumuzun sonu..


Fiyata Dahil Olan Hizmetler

*Lüks marka otobüslerle seyahat
*Ayvalık’ta 1 gece yarım pansiyon konaklama
*Profesyonel Kokartlı Rehberlik hizmeti
*Yolculuk boyunca araç içi ikramlar
*Seyahat Sigortası

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

*İlk gün kahvaltı ve öğle yemekleri
*Müze ve ören yeri giriş ücretleri

Tur Hareket Detayları

Kalkış Yerleri: 23:00 İncirli Alfemo önü, 23:30 Mecidiyeköy Eski Tekel Fabrikası önü, 23:59 Kadıköy Evlendirme dairesi önü, 00:40 Gebze Center önü
Tur Hareket Tarihleri:

Fiyatlar

Yorumlar


Assos ve Ayvalık Hakkındaki Düşünceleriniz

Bu tur için toplam puanınız

Tur ne kadar eğlenceliydi?

Rehberler ne kadar ilgiliydi?

Oteller / yemekler nasıldı?

Tur güzergahı nasıldı?

Ad Soyad

Tur Hakkındaki Yorumunuz

Tur Hakkında Genel Bilgilendirme


İptal Şartları


Vize Bilgileri