Yukarı Fırat Havzası

Fiyat Hesaplayın / Rezervasyon

FIRAT HAVZASININ EŞSİZ DOĞASI

Tur Programı

1. Gün: Divriği - Arapgir - Apçağa - Kemaliye

Bagaj ve Check in işlemleri sonrası Pegasus Havayolları 06:35 uçağı ile İstanbul – Elazığ uçuşu. Elazığ havaalanında bizleri bekleyen otobüs ve rehberimizle buluşma. Güne başlamak için kahvaltımızı (ekstra) restaurantta alıp gezimize başlıyoruz. İlk durağımız Sivas’ın Divriği Köyü. Divriği, Hitit İmparatorluğu döneminde kurulmuş, sonra sırasıyla Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de yerleşik hayata devam etmiş, tarihi çok uzun yıllara dayanan bir ilçedir. Tarihi Ortaçağa dayanan Ulucami ve Darüşifası bölgenin en çok bilinen yeridir. Rehberimizden Kalenin tarihçesini dinleyip, Divriği konaklarını ve taş evlerini geziyor aracımızı binerek buradan ayrılıyoruz. Sonra ki durağımız olan Arapgir köyüne doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Akkoyunlular, İlhanlılar, Danişmendliler tarafından devlet merkezi olarak kullanılan, İpek yolunun önemli duraklarından biri olan bu köy sizleri hüzünlendirecek hikayelerle dolu. Arapgir köyü gezimiz sonrası yolumuz üzerinde bulunan “orda bir köy var uzakta” dizelerinin yazıldığı Apçağa köyünü geziyoruz. Günün son durağı eski adı Eğin olan, Atatürk'ten esinlenilerek Kemaliye olarak değiştirilen, Halısı dünyaca ünlü, Fırat’ın kıyısında kanyonları ile Kemaliye köyüne hayranlıkla bakacaksınız. Rehberimiz eşliğinde köy gezimizi tamamlayıp otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama.

2. Gün: Taşyol - İliç - Kemah - Girlevik Şelalesi - Pülümür - Tunceli

Otelde alınan sabah kahvaltısının ardından Kemaliye’nin fotoğraf için en uygun yeri olan Taşyol’da kısa bir mola verip Erzincan’ın İliç köyüne doğru yolculuğumuza başlıyoruz. Kanyon’ların arasına sıkışmış bu şirin köy gezimizi yaptıktan sonra Kemah’a doğru yolumuza devam ediyoruz. Tarihle Hitit Krallığı kitabelerinde ismi geçen, günümüze kadar birçok eseri taşıyan bölgenin en önemli yerlerinden biri Kemah gezimize başlıyoruz. Kale’yi dışardan görüp, Gülabi camii ve hamamı, Behramşah ve Gülcü Baba kümbetleri ve Meryemana kilisesi göreceğimiz yerler arasındadır. Bu kapsamlı turumuz sonrası yolumuza devam ederek Erzincan’ın Çağlayan beldesinde bulunan Girlevik Şelalesine ulaşıyoruz. Doğal serinliği ve güzelliği ile ünlü bir mesire yeri olan Şelale, suyun kışın donmasıyla oluşan sarkıtlarda tırmanıcılık, yazın soğuk sularında serinleme imkanı sunmasıyla bölgenin en popüler yerleri arasındadır. Buradan ayrılarak Pülümür’e doğru yolcululuğumuza devam ediyoruz. Burada bulunan Bellek ve Kültür evi ziyaretimizden çok etkileneceksiniz. Sonrasında Pir Sultan Abdal’ın bir dönem yaşadığı Hacılı Köyü ve Cemevi gezilerimizi yapıyoruz. Günün son durağı Kutu dere oluyor. Pülümür çayının manzarası eşliğinde çay kahve keyfi yaparak dinlenme imkanınız olacak. Tunceli’de ki otelimize yerleşme ve kısa bir dinlenmenin sonrası akşam yemeğimiz için Munzur’un kenarında ki restraurantımıza gidiyoruz. Burada keyifli bir zaman geçirerek yemeğimizi yedikten sonra otele dönüş ve konaklama.

3. Gün: Munzur - Ovacık - Munzur Gözeleri - Ana Fatma

Otelde alınan sabah kahvaltısının ardından Munzur dağlarının manzarası eşliğinde yolculuğumuzla ilk olarak Torunoba köyünde bulunan Asma Köprü’ye ulaşıyoruz. Burada fotoğraflarımızı aldıktan sonra Halvori Kayalıklarına doğru yolumuz devam ediyor. Rehberimiz eşliğinde hikayesini dinledikten sonra kayalıkların fotoğraflarını alıp Ovacık’ta bulunan Ana Fatma ziyaretimizi yapacağız. Alevilik tarihinin en önemli merkezlerinden biri olan, günümüzde hala kutsallığı ile ilgi gören Ana Fatma için “Munzur’un suyu Ana Fatma’nın gözyaşlarıdır” derler. Bu özel ziyaretimiz sonrası son dönemin popüler köyü Ovacık’ı geziyoruz. Munzur Dağları ve Munzur Gözeleri eşliğinde otelimize dönüş, Munzur’un kenarında akşam yemeği ve konaklama.

4. Gün: Pertek - Elazığ - Harput - Hazar Gölü - Malatya - İstanbul

Otelde alınan sabah kahvaltısının ardından Pertek’e varış. Buradan otobüsümüzle feribota biniyor, anlatımlar ve Pertek Kalesinin manzarası eşliğinde Elazığ’a varıyoruz. İlk durağımız Harput. Akkoyunlu’lar dönemi Sara Hatun Camii, Mansur Baba Türbesi ve Şefik Gül Kültür Evini geziyoruz. Sonrasında Artuklular dönemi Ulucami, Harput Kalesi, Arap Baba türbesini gezip Balak Baba türbesinin bulunduğu seyir terasında çay kahve molası ile dinlenme imkanı buluyoruz. Bölgeden ayrılarak Hazar Gölü manzarasında dinlenip Malatya havaalanına transferimizi gerçekleştiriyoruz. Pegasus havayolları 21:55 uçağı ile Malatya – İstanbul uçuşu. İstanbul’a varış ve turumuzun sonu.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

- Pegasus Havayolları ile İstanbul Elazığ gidiş uçak bileti
- Pegasus Havayolları ile Malatya İstanbul dönüş uçak bileti
- Tunceli Grand Şaroğlu otelde 2 gece oda kahvaltı konaklama
- Kemaliye Bozkurt otelde 1 gece yarım pansiyon konaklama
- 2 ve 3. gün Munzur kenarında restaurantta akşam yemeği
- Bölgede 46 kişilik lüks otobüslerle seyahat ve transferler
- Pertek – Harput feribot ücreti
- Profesyonel Kokartlı Rehberlik hizmeti
- İstanbul – Sabiha Gökçen Havaalanı gidiş dönüş transferleri
- Yolculuk boyunca araç içi soğuk ikramlar
- Seyahat Sigortası

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

- Bölgedeki öğle yemekleri
- Tüm müze ve ören yeri giriş ücretleri

Tur Hareket Detayları

Kalkış Yerleri: 04:15 Sabiha Gökçen Havaalanında buluşma
Tur Hareket Tarihleri:

Fiyatlar

Yorumlar


Yukarı Fırat Havzası Hakkındaki Düşünceleriniz

Bu tur için toplam puanınız

Tur ne kadar eğlenceliydi?

Rehberler ne kadar ilgiliydi?

Oteller / yemekler nasıldı?

Tur güzergahı nasıldı?

Ad Soyad

Tur Hakkındaki Yorumunuz

Tur Hakkında Genel Bilgilendirme


İptal Şartları


Vize Bilgileri