Butik Gap

MARDİN SOKAKLARINDAN NEMRUT'UN ZİRVESİNE

Tur Programı

1. Gün: Mardin – Dara Antik Kenti – Mor Gabriel Manastırı – Beyaz Su – Midyat

Saat 04:00 Kadıköy Evlendirme Dairesi önünden Sabiha Gökçen Havaalanına transfer. Bagaj ve Check in işlemleri sonrası 06:45 uçağı ile İstanbul – Mardin uçuşu. Mardin Havaalanında bizleri bekleyen otobüsümüzle buluşma. İlk durağımız Dara antik kenti oluyor. Rehberimizin bölge hakkında genel anlatımları eşliğinde Mağara evleri, Mezarları, Kiliseleri ile Sarnıçları ve yerin altında bulunan halk arasında zindan olarak tabir edilen Tekno Kent ile Dara antik kenti bizi kendine hayran bırakacak. Kent gezimizi rehberimiz eşliğinde yapıp, aracımıza binerek Midyat’a doğru yolculuğumuza başlıyoruz. Nusaybin üzerinden Beyazsu’da vereceğimiz molada, buz gibi kaynak suyun içerisinde, alacağımız öğle yemeğimi (ekstra) sonrası Midyat’a doğru yöneliyoruz. Midyat’ın 20 km dışındaki yüksekçe bir tepede kurulmuş olan Mor Gabriel Manastırı ilk ziyaretimiz oluyor. Sonrasında ise Midyat merkeze gelip, burada da birçok dizi ve filme ev sahipliği eden Devlet Konuk Evi’ni dolaşıyoruz. Ardından aracımızdan inerek Midyat çarşılarını turluyor, gümüş telkari el sanatının merkezi konumunda bulunan çarşısına varıyoruz. Burada vereceğimiz serbest zamanda alışveriş yapabilir, günün yorgunluğu kahve içerek atabilirsiniz. Akşam saatlerinde Mardin’de ki otelimize yerleşme, akşam yemeği ve konaklama.

2. Gün: Kırklar Kilisesi – Butik Mardin – Harran – Balıklı Göl

Otelde alınan kahvaltının ardından Mardin turumuz başlıyor. Tarihin en önemli uygarlıklarını içinde yaşatmış, bıraktıkları eserleri günümüze dek ayakta tutan Mardin’in büyüsüne kapılmamak imkansız olacak. İlk durağımız Süryanilerin metropolitlik görevini sürdüren Mor Behnam’da yani Kırklar Kilisesi oluyor. Rehberimiz anlatımları sonrası tarihi Mardin sokaklarından yürüyüşle Mardin Müzesini ziyaret ediyoruz. Sonrasında Cumhuriyet Meydanı, Latifiye Camii ve Gazipaşa İlköğretim Okulu göreceğimiz yerler oluyor. En önemli tarihi yapılarından içerisinde Hz. Muhammed’in sakalı şerifinin bulunduğu Ulu Cami’yi geziyoruz. Birçok dizi ve filme ev sahipliği yapmış olan PTT binasını gezimiz sonrası hemen karşımızda bulunan Şehidiye Cami’ni de ziyaret ediyoruz. Mardin’in sembollerinden olan Abbaralardan geçip   Kasimiye Medresesi’ne gidiyoruz. Öğle yemeği (ekstra) sonrası aracımıza binerek ipek yolu üzerindeki Mezopotamya kültüründe ay tanrıçası Sin inanışının bulunduğu ve kesişen yollar anlamına da gelen Harran’a ulaşıyoruz. 22 metre yükseklikte var olan Harran höyüğü, Emevi halifesi Mervan tarafından yaptırılan kubbesi ahşap olma özelliğini taşıyan Camii el Firdevs, avlusunda yer alan Anadolu’da kurulan İlk İslam Medresesi (Harran Üniversitesi), İç Kale, Tarihi Surlar ve Konik kubbeli evleri ziyaret ediyoruz. Ardından Şanlıurfa merkeze doğru yola çıkıyoruz. Balıklıgöl alanına ulaşıyoruz. Halil-ür Rahman ve Rızvaniye Camileri, Balıklı Göl, Ayn-el Zeliha Gölü, Hz. İbrahim Makamı göreceğimiz ve ziyaret edeceğimiz yerler arasındadır. Dinlenme molası sonrası Gümrük handa yöresel alışverişlerimizi gerçekleştirdikten sonra Şanlıurfa’da ki otelimize yerleşme ve konaklama.

Not: Dileyen misafirlerimizi Sıra gecesi ve akşam yemeğine katılabilirler (ekstra)

3. Gün: Göbeklitepe – Adıyaman – Nemrut Dağı

Otelde alınan kahvaltının ardından ilk durağımız olan Göbeklitepe'ye ulaşıyoruz. Rehberimizin anlatımları eşliğinde Göbeklitepe'nin esrarengiz tarihine şahitlik edeceksiniz. Göbeklitepe anlatımları sonrası Adıyaman’a doğru yola çıkıyoruz. Adıyaman’da öğle yemeğimizi (ekstra) aldıktan sonra yolculuğumuza Nemrut Dağına doğru devam ediyoruz. Bölgede bizleri karşılayacak olan minibüsler ile Nemrut Dağı’na çıkıyoruz. Nemrut dağı milli parkı sınırları içerisinde bulunan Karakuş Tümülüs'ü, Cendere Köprüsü, Arsemia ve Eski Kale gezilerini yapıyor ve 2150 metre yükseklikteki Nemrut Dağının zirvesine çıkıyoruz. Tanrı kral Antiochos tarafından gelecek nesillere vasiyetimdir başlığı altında yazılan Nomos kitabesi eşliğinde Doğu ve Batı Terasları, Zeus Oramastes, Apollon Mithras, Herakles Artagnes, Kommagene ve koruyucu Aslan, Kartal heykellerini görerek bir yandan akşam güneşin batışını izliyor ve bu anları fotoğraflarımızla ölümsüzleştiriyoruz. Akşam saatlerinde Adıyaman'da bulunan otelimize yerleşme, akşam yemeği ve konaklama.

4. Gün: Birecik – Halfeti – Zeugma Müzesi – Gaziantep – İstanbul

Otelde alınan kahvaltının ardından bu kez de Fırat’ın suları altındaki Saklı Cennetin Kayıp Kenti Halfeti’yi keşfe gidiyoruz. Sakin kentimizin, geçmişten günümüze olan hikâyesini Birecik barajında sakince yapacağımız tekne turumuz (ekstra) sırasında dinliyoruz. Sular altındaki evlerini, ağaçlarını hatta camilerini izlerken hep birlikte geçmişi hayal ediyoruz. “Fırat’ın suyundan, Halfeti’nin havasından ve toprağından ayırmayın beni diyen!” Dünyaca ünlü Siyah Gül’ün de yetiştiği topraklardan ayrılarak Güneydoğu Anadolu’nun en büyük, Türkiye’nin 8.ili ve Milli Mücadelemiz sırasında destan yazan “Gazi” ünvanlı şehrimiz Gaziantep’e gidiyoruz. Dünyanın en büyük Mozaik müzesi olan, Birecik Barajı suları altında kalan Zeugma Antik Kenti’nin muhteşem mozaiklerinin ve daha pek çok eserin sergilendiği dünya standartlarında müze olma özelliği ile de ön plana çıkan Gaziantep Zeugma Mozaik müzesine gidiyoruz. Keyifli ziyaretimiz sonrası öğle yemeği (ekstra). Yemek sonrası durağımız müdavimlerini, şairlerin, yazarların ve düşünürlerin oluşturduğu, Antep Harbinden Tasavvuf söyleşilerine kadar pek çok sohbete tanıklık eden Türkiye’nin en eski kahvehanelerinden ünlü Tarihi Tahmis kahvesi oluyor. Ardından yürüyerek, sokakları ve Antep’in çarşılarını geziyoruz. Bakırcılar çarşısı, Zincirli Bedesten, İmam Çağdaş, Büyük Pasaj‘da yöresel ürünlerinden almak, ünlü baklavasının tadına bakmak için serbest zamanı kullanıyor, aracımıza binerek Havaalanına transferimizi gerçekleştiriyoruz. Saat 22:25 uçağı ile Gaziantep – İstanbul uçuşu. Sabiha Gökçen Havaalanında bizleri bekleyen aracımızla transfer ve turumuzun sonu.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

*İstanbul’da gidiş dönüş Havaalanı transferleri
*Havayolları ile gidiş dönüş uçak bileti
  İstanbul – Mardin, Gaziantep – İstanbul
*Lüks marka araçlarla tüm çevre gezileri
*Mardin ve Adıyaman’da 2 gece yarım pansiyon konaklama
*Otelde sabah kahvaltısı ve akşam yemekleri
*Şanlıurfa’da 1 gece oda kahvaltı konaklama
*Profesyonel Kokartlı Rehberlik hizmeti
*Seyahat Sigortası

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

-Tüm öğle yemekleri ve Urfa’da akşam yemeği (Sıra gecesi)
-Müze ve ören yeri giriş ücretleri
-Nemrut Dağı çıkış minibüs ücreti
-Halfeti tekne turu

Tur Hareket Detayları

Kalkış Yerleri: 04:00 Sabiha Gökçen Havaalanına transfer
Tur Hareket Tarihleri:

Fiyatlar

Yorumlar


Butik Gap Hakkındaki Düşünceleriniz

Bu tur için toplam puanınız

Tur ne kadar eğlenceliydi?

Rehberler ne kadar ilgiliydi?

Oteller / yemekler nasıldı?

Tur güzergahı nasıldı?

Ad Soyad

Tur Hakkındaki Yorumunuz

Tur Hakkında Genel Bilgilendirme


İptal Şartları


Vize Bilgileri