Munzur Vadisi

FIRAT HAVZASININ EŞSİZ DOĞASI

Tur Programı

1. Gün: Elazığ – Divriği - Apçağa Köyü – Kemaliye

Saat 04:00 belirlenen noktalardan alana transfer. Bagaj ve Check in işlemleri sonrası Pegasus Havayolları 06:55 uçağı ile İstanbul – Elazığ uçuşu. Elazığ havaalanında bizleri bekleyen otobüs ve rehberimizle buluşma. Güne başlamak için kahvaltımızı (ekstra) restaurantta alıp gezimize başlıyoruz. İlk durağımız Sivas’ın Divriği Köyü. Divriği, Hitit İmparatorluğu döneminde kurulmuş, sonra sırasıyla Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de yerleşik hayata devam etmiş, tarihi çok uzun yıllara dayanan bir ilçedir. Tarihi Ortaçağa dayanan Ulucami ve Darüşifası bölgenin en çok bilinen yeridir. Rehberimizden Kalenin tarihçesini dinleyip, Divriği konaklarını ve taş evlerini geziyor aracımızı binerek buradan ayrılıyoruz. Şimdi ki durağımız bölgenin dillere destan olmuş “orda bir köy var uzakta” dizelerinin yazıldığı Apçağa köyü oluyor. Ortalama 250 kişinin yaşadığı bu şirin köy gezimizi yaparak günün son durağı Kemaliye’ye doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Eski adı Eğin olan, Atatürk'ten esinlenilerek Kemaliye olarak değiştirilen, Halısı dünyaca ünlü, Fırat’ın kıyısında kanyonları ile Kemaliye köyüne hayranlıkla bakacaksınız. Rehberimiz eşliğinde köy gezimizi tamamlayıp otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama.

2. Gün: Taşyol – İliç – Kemah – Girlevik Şelalesi – Pülümür – Tunceli

Otelde alınan sabah kahvaltısının ardından Kemaliye’nin fotoğraf için en uygun yeri olan Taşyol’da kısa bir mola verip Erzincan’ın İliç köyüne doğru yolculuğumuza başlıyoruz. Kanyon’ların arasına sıkışmış bu şirin köy gezimizi yaptıktan sonra Kemah’a doğru yolumuza devam ediyoruz. Tarihle Hitit Krallığı kitabelerinde ismi geçen, günümüze kadar birçok eseri taşıyan bölgenin en önemli yerlerinden biri Kemah gezimize başlıyoruz. Kale’yi dışardan görüp, Gülabi camii ve hamamı, Behramşah ve Gülcü Baba kümbetleri ve Meryemana kilisesi göreceğimiz yerler arasındadır. Bu kapsamlı turumuz sonrası yolumuza devam ederek Erzincan’ın Çağlayan beldesinde bulunan Girlevik Şelalesine ulaşıyoruz. Doğal serinliği ve güzelliği ile ünlü bir mesire yeri olan Şelale, suyun kışın donmasıyla oluşan sarkıtlarda tırmanıcılık, yazın soğuk sularında serinleme imkanı sunmasıyla bölgenin en popüler yerleri arasındadır. Buradan ayrılarak Pülümür’e doğru yolcululuğumuza devam ediyoruz. Burada bulunan Bellek ve Kültür evi ziyaretimizden çok etkileneceksiniz. Sonrasında Pir Sultan Abdal’ın bir dönem yaşadığı Hacılı Köyü ve Cemevi gezilerimizi yapıyoruz. Günün son durağı Kutu dere oluyor. Pülümür çayının manzarası eşliğinde çay kahve keyfi yaparak dinlenme imkanınız olacak. Tunceli’de ki otelimize yerleşme ve kısa bir dinlenmenin sonrası akşam yemeğimiz için Munzur’un kenarında ki restraurantımıza gidiyoruz. Burada keyifli bir zaman geçirerek yemeğimizi yedikten sonra otele dönüş ve konaklama.

3. Gün: Munzur – Ovacık – Munzur Gözeleri – Ana Fatma – Pertek – Elazığ

Otelde alınan sabah kahvaltısının ardından Munzur dağlarının manzarası eşliğinde yolculuğumuzla ilk olarak Torunoba köyünde bulunan Asma Köprü’ye ulaşıyoruz. Burada fotoğraflarımızı aldıktan sonra Halvori Kayalıklarına doğru yolumuz devam ediyor. Rehberimiz eşliğinde hikayesini dinledikten sonra kayalıkların fotoğraflarını alıp Ovacık’ta bulunan Ana Fatma ziyaretimizi yapacağız. Alevilik tarihinin en önemli merkezlerinden biri olan, günümüzde hala kutsallığı ile ilgi gören Ana Fatma için “Munzur’un suyu Ana Fatma’nın gözyaşlarıdır” derler. Bu özel ziyaretimiz sonrası son dönemin popüler köyü Ovacık’ı geziyoruz. Munzur Dağları ve Munzur Gözeleri eşliğinde Elazığ’a doğru hareket ediyoruz. Pertek’ten otobüsümüzle feribot biniyor, anlatımlar ve Pertek Kalesinin manzarası eşliğinde Elazığ’a varış, otele yerleşme akşam yemeği ve konaklama.

4. Gün: Elazığ – Harput – Hazar Gölü – İstanbul

Otelde alınan sabah kahvaltısının ardından ilk durağımız Harput. Akkoyunlu’lar dönemi Sara Hatun Camii, Mansur Baba Türbesi ve Şefik Gül Kültür Evini geziyoruz. Sonrasında Artuklular dönemi Ulucami, Harput Kalesi, Arap Baba türbesini gezip Balak Baba türbesinin bulunduğu seyir terasında çay kahve molası ile dinlenme imkanı buluyoruz. Hazar Gölünde fotoğraflarımızı alıp bölge hakkında genel anlatımlar sonrası Elazığ'a doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Rehberimizin gezilecek olan bölge ile ilgili ön bilgilendirme yapması eşliğinde Panoramik  şehir turu ve alışveriş imkanı. Restaurantta yöresel akşam yemeğini (ekstra) yedikten sonra havaalanına transferimizi gerçekleştiriyoruz. Pegasus havayolları 21:45 uçağı ile Elazığ – İstanbul uçuşu. İstanbul’a varış ve turumuzun sonu.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

*İstanbul’da gidiş dönüş alan transferleri
*Pegasus Havayolları ile İstanbul Elazığ gidiş dönüş uçak bileti
*Bölgede lüks araçlarla seyahat ve transferler
*Tunceli’de 1 gece oda kahvaltı konaklama
*Kemaliye’de 1 gece yarım pansiyon konaklama
*Elazığ’da 1 gece yarım pansiyon konaklama
*2. gün Munzur kenarında restaurantta akşam yemeği
*Pertek – Harput feribot ücreti
*Profesyonel Kokartlı Rehberlik hizmeti
*Yolculuk boyunca araç içi ikramlar
*
Seyahat Sigortası

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

-İlk gün kahvaltı ve öğle yemekleri
-Müze ve ören yeri giriş ücretleri

Tur Hareket Detayları

Kalkış Yerleri: 04:00 Sabiha Gökçen Havaalanına transfer
Tur Hareket Tarihleri:

Fiyatlar

Yorumlar


Munzur Vadisi Hakkındaki Düşünceleriniz

Bu tur için toplam puanınız

Tur ne kadar eğlenceliydi?

Rehberler ne kadar ilgiliydi?

Oteller / yemekler nasıldı?

Tur güzergahı nasıldı?

Ad Soyad

Tur Hakkındaki Yorumunuz

Tur Hakkında Genel Bilgilendirme


İptal Şartları


Vize Bilgileri